درباره سبل السلام

                                                                            

بسم الله الرحمن الرحیم

یا أَهْلَ الْکِتابِ قَدْ جاءَکُمْ رَسُولُنا یُبَیِّنُ لَکُمْ کَثیراً مِمَّا کُنْتُمْ تُخْفُونَ مِنَ الْکِتابِ وَ یَعْفُوا عَنْ کَثیرٍ قَدْ جاءَکُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَ کِتابٌ مُبینٌ (۱۵)

یَهْدی بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوانَهُ سُبُلَ السَّلامِ وَ یُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَ یَهْدیهِمْ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقیمٍ (۱۶)


انس با قرآن دلهاى ما را با معارف قرآن آشناتر خواهد کرد. هرچه در دنیاى اسلام کمبود هست، بر اثر دورى از معارف الهى و معارف قرآنى است. قرآن کتاب حکمت است، کتاب علم است، کتاب حیات است. حیات امتها و ملتها در آشنائى با معارف قرآن و عمل به مقتضاى این معارف و عمل به احکام قرآنى است. انسانها اگر طالب عدالتند و از ظلم بیزارند، راه مبارزه‌ى با ظلم را باید از قرآن فرا بگیرند. انسانها اگر طالب علمند و به وسیله‌ى معرفت و آگاهى و علم میخواهند زندگى را رونق ببخشند و راحت و رفاه را براى خودشان تأمین کنند، راهش به وسیله‌ى قرآن نشان داده میشود. انسانها اگر در پى ارتباط با خداى متعال و صفاى معنوى و روحى و آشنائى با مقام قرب الهى هستند، راهش قرآن است.

 ضعف ما امت مسلمان، عقب‌ماندگى ما، کج‌رفتارى‌هاى ما، کج‌تابى‌هاى ما در مسائل اخلاقى و زندگى، همه‌ى اینها ناشى از دورى از قرآن است. ملتهاى مسلمان بر اثر حاکمیت طغیانگران و طاغوتها – که قرآن مخاطبان خود را این همه از طاغوتها برحذر داشته است – خونشان مکیده شد؛ نه فقط خون اقتصادى‌شان، نه فقط منابع حیاتى و معادن زیرزمینى و نفت و امثال اینها، بلکه روحیه‌ى ایستادگى‌شان، مقاومتشان، طلب علوّ و عزت در دنیا هم از ملتهاى مسلمان گرفته شد. ملتهاى مسلمان به فرهنگ خودشان پشت کردند، فرهنگ مادی­گرى را پذیرفتند. با اینکه بظاهر ما کلمه‌ى «لا اله الّا اللَّه» گفتیم، در طول زمان مسلمان بودیم، اما فرهنگ غرب و معارف غرب در دلهاى ماها اثر کرد و ماها را از حقایق دور کرد. آن وقت نه فقط اقتصادمان را، عزت دنیوى‌مان را از دست دادیم، بلکه اخلاق و معالم اخلاقى‌مان را هم از دست دادیم. ما اگر دچار تنبلى هستیم، اگر دچار ضعف و سستى هستیم، اگر دلهاى ما با یکدیگر مأنوس نیست، اگر در میان ما بدخواهى وجود دارد، اینها از آثار فرهنگ تزریقاتىِ تحمیلىِ ضد اسلامى و غیر اسلامى است.

امام خامنه­ ای ۱۱/۵/۹۰


ثقلین سرچشمه­ های حیات بخشی هستند که هرچه می­گذرد نیاز جامعه در عرصه های مختلف فردی و اجتماعی به استخراج معارف ناب آنها آشکارتر می شود و خلاءهای موجود علیرغم حضور نظریات مبتنی بر علوم بشری، خودنمایی می کند. فهم عمیق و دقیق ثقلین، حفظ حدود و ثغور شریعت و عدم التقاط در فهم محتوی قرآن، چشم­اندازی است که در این جلسات دنبال می­شوند.

و اما مسیری که در رسیدن به این هدف دنبال می­شود، تبعیت محض از فرامین زعیم و پیشوای امت اسلامی است.

(فَاتَّبِعُونِی یُحبِبکُم الله)

پس از درگذشت امام عزیزره، پیام‌ها و بیانات پیامبر‌گونه مقام معظم رهبریحفظه‌الله و اندیشه‌ها و افکار این اسطوره سازش­ناپذیری دوران معاصر، مدّت­هاست که مرز میهن اسلامی را درنوردیده است و در فراسوی مرزها، موج و جنبش و حرکت و رستاخیزی سراسری برپاساخته است.

امیدها و انذارهای نهفته در سخنان شیوا و روشنگر رهبری فرزانه، این مرجع و مقتدای بسیجیان، دیری است که خواب را از چشمان اهریمنان ربوده­است و ازدیگرسو، بیداری و هوشیاری را تا ژرفای جان‌های مشتاق رسوخ­داده­است.

آیت‌الله ­خامنه‌ایحفظه‌الله، این رهبر آگاه و بیدارگر زمانه ما، کاروان انقلاب اسلامی را با درایت و تدبیر از میان طوفان‌ها، شنزارها و صحراهای سیاست و مبارزه جهان متلاطم امروز بسوی نور هدایت می‌کند و با قدرت خلاقه خود، تمامی توطئه‌های استکبار جهانی را خنثی می‌سازد.

اینک فرامین و فرمایشات رهبری عزیز پیش روی ما و خطاب او نیز با ما است.  پس بر ما است که مخاطبانی صدیق و پیروانی پیوسته وفادار به رهبر و راه و رسم ایشان باشیم و از زیر بار وظایف، شانه خالی نکنیم و نسبت به آرمان‌ها، ارزش‌ها و سفارشات و نصایح این پیشوای نمونه، دچار نسیان نشویم، آن را با گوش هوش بشنویم و با چشم جان بخوانیم و با رساندن پیام نورانی ایشان به گوش حق‌طلبان جهان، به یاری دین خدا برخیزیم. همانگونه که امام خمینی(ره) فرمود:

“به ملت شریف ایران وصیت می‌کنم که در جهان، حجم تحمل زحمت‌ها و رنج‌ها و فداکاری‌ها و جان‌نثاری‌ها و محرومیت‌ها، مناسب حجم بزرگی مقصود و ارزشمندی و علوّ رتبه آن است. آنچه را که شما ملت شریف و مجاهد برای آن به پاخاستید و دنبال می‌کنید و برای آن جان و مال نثار کرده و می‌کنید، والاترین و بالاترین و ارزشمندترین مقصد و مقصودی است که از صدر عالم در ازل و از پس این جهان تا ابد عرضه شده است و خواهد شد.”

از خداوند منان مسئلت داریم رسالت تبیین اسلام ناب محمّدی با وجود مفسرانی چون امام راحل و مقام معظم رهبری را بر ما میسر فرماید. پیمودن این راه خطیر، نیازمند همراهی و دعای خیر شیفتگان معارف قرآن و اهل بیت(ع) می باشد.

هدایت این حرکت قرآنی و ولایی، با حجه الاسلام و المسلمین قاسمیان می باشد و نام طرح نیز هدیه خداوند از آیه ۱۶ سوره مبارکه مائده بود که در ابتدای این متن آمده است.

آرشیو محتوا : بازتاب : آرشیو :
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت و محتوای آن متعلق به دفتر مطالعات اسلامی سبل السلام می باشد.
هرگونه استفاده تجاری از مطالب و آرشیو این سایت غیرمجاز بوده و هرگونه نسخه برداری جهت مقاصد غیراقتصادی، با ذکر منبع (qasemian.ir) بلامانع می باشد.
پرونده ها درباره سبل السلام تفسیر قرآن کریم
امت واحده درباره حجت الاسلام قاسمیان منبرها و سخنرانی ها
فرهنگ جهادی پیوندها آرشیو صوتی
  محصولات فرهنگی دروس حوزوی
  برنامه جلسات آرشیو تصویری